IRFB11N50APBF
Product Categories
Beijing Silk Road Enterprise Management Services Co.,LTD
Trust Seal
Verified Supplier
Credit Check
Supplier Assessment
Contact Now
IRFB11N50APBF
Category : Discrete Semiconductor Products Transistors FETs, MOSFETs Single FETs, MOSFETs
FET Feature : -
Vgs(th) (Max) @ Id : 4V @ 250µA
Operating Temperature : -55°C ~ 150°C (TJ)
Package / Case : TO-220-3
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs : 52 nC @ 10 V
Rds On (Max) @ Id, Vgs : 520mOhm @ 6.6A, 10V
FET Type : N-Channel
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) : 10V
Package : Tube
Drain to Source Voltage (Vdss) : 500 V
Vgs (Max) : ±30V
Product Status : Active
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds : 1423 pF @ 25 V
Mounting Type : Through Hole
Series : -
Supplier Device Package : TO-220AB
Mfr : Vishay Siliconix
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C : 11A (Tc)
Power Dissipation (Max) : 170W (Tc)
Technology : MOSFET (Metal Oxide)
Base Product Number : IRFB11
Description : MOSFET N-CH 500V 11A TO220AB
Contact Now
N-Channel 500 V 11A (Tc) 170W (Tc) Through Hole TO-220AB