MC78M24CTG
Output Current : 500 mA
Product Category : Linear Voltage Regulators
Mounting Style : Through Hole
Minimum Operating Temperature : 0 C
Load Regulation : 480 mV
Input Voltage MAX : 40 V
Package / Case : TO-220-3
Maximum Operating Temperature : + 125 C
Output Voltage : 24 V
Packaging : Tube
Line Regulation : 50 mV
Series : MC78M24
Output Type : Fixed
Manufacturer : onsemi
Description : Linear Voltage Regulators 24V 500mA Positive